Zahraniční mobilita studentů mimo program Erasmus+ 2025 (1. kolo)
Zahraniční mobilita studentů mimo program Erasmus+ 2025 (1. kolo)
Studenti doktorských studijních programů a studenti magisterského studijního programu PF UK mohou vycestovat do zahraničí na individuálně připravené studijní nebo výzkumné pobyty, praktické stáže, jakož i na konference. Pokud nemohou být tyto aktivity podpořeny zcela nebo alespoň z části z jiných finančních zdrojů (např. Erasmus+, DAAD, Aktion Österreich, Fulbright, programy Domu zahraniční spolupráce, GAUK, Fond mobility, POINT UK, meziuniverzitní či mezifakultní dohody), lze žádat o podporu těchto zahraničních mobilit podle zde uvedených pravidel ze stipendijního fondu PF UK.*
Pro výjezdy, které mají být uskutečněny v průběhu kalendářního roku 2025, jsou vypsána čtyři kola výzvy k podávání žádostí o podporu zahraničních mobilit ze stipendijního fondu PF UK. Žádosti lze podávat pouze před uskutečněním mobility, o jejíž podporu je žádáno, a to podle následujícího časového harmonogramu**:
- kolo pro mobility zahájené v době od 1. 1. 2025 do 31. 3. 2025 (včetně) – uzávěrka 15. 11. 2024;
- kolo pro mobility zahájené v době od 1. 4. 2025 do 30. 6. 2025 (včetně) – uzávěrka 15. 2. 2025;
- kolo pro mobility zahájené v době od 1. 7. 2025 do 30. 9. 2025 (včetně) – uzávěrka 15. 5. 2025;
- kolo pro mobility zahájené v době od 1. 10. 2025 do 31. 12. 2025 (včetně) – uzávěrka 15. 8. 2025.
Na základě této výzvy budou zahraniční mobility studentů v uvedeném období podpořeny ze stipendijního fondu PF UK v každém ze čtyř kol částkou v celkové výši max. 350 000 Kč.
Žádost se podává prostřednictvím online formuláře s následujícími přílohami (nahrávají se přes přihlašovací formulář, a to hromadně v jednom PDF souboru nazvaném podle vzorce „Prijmeni_Jmeno.pdf“):
- vyplněná žádost o stipendium;
- životopis;
- motivační dopis s předběžným studijním nebo výzkumným plánem v rámci zahraničního pobytu, s uvedením cílového zahraničního pracoviště (popř. místa konání a pořadatele konference apod.), předpokládaného přínosu a předběžné délky pobytu; s uvedením konkrétního plánovaného publikačního výstupu v časopise zařazeného do databáze Scopus nebo WoS (toto se nevztahuje na případy zahraničního výjezdu na praktickou stáž nebo na konferenci s aktivní účastí); u doktorandů též s uvedením informace o tom, zda navrhovaný výjezd je součástí schváleného doktorského ISP;
- v případě studijních a výzkumných pobytů předběžný příslib přijetí z odborného pracoviště zahraniční univerzity/instituce či její knihovny (může být i v cizím jazyce a postačí emailem – student si jej zajišťuje sám), v případě aktivní účasti na konferenci doložení podání abstraktu, popř. jeho přijetí do programu konference;
- doporučení školitele na PF UK (pouze doktorandi);
- položkové vyčíslení předpokládaných nákladů (např. formou doložení cen nabízeného ubytování v dané lokalitě, ceny za leteckou či jinou dopravu atp.).
Z této výzvy není poskytována stipendijní podpora na úhradu nákladů spojených s účastí na letní/zimní škole či akademii.
V rámci výběrového řízení jsou uchazeči hodnoceni na základě podaných písemných podkladů s tím, že se nevylučuje ani možnost ústního pohovoru před komisí, na který bude student případně pozván. Žádosti o tuto formu zahraniční mobility se hodnotí na základě níže uvedených kritérií, přičemž prioritou fakulty je v rámci této výzvy především podpora mobility doktorandů:
- relevance publikačního výstupu v časopise v databázích Scopus nebo WoS;
- přínos pro další akademický i profesní rozvoj studenta a působení doktoranda na fakultě;
- studijní prospěch, resp. plnění studijních povinností doktoranda v rámci doktorského studijního programu.
O výsledcích rozhoduje děkan fakulty po projednání v kolegiu děkana a s přihlédnutím k doporučení hodnotící komise, které předsedá proděkanka pro zahraniční vztahy PF UK.
Stipendium ze stipendijního fondu PF UK je přiznáváno s ohledem na hospodárnost a předpokládané reálné náklady daného zahraničního pobytu, míru naplnění hodnocených kritérií a s ohledem na celkový objem dostupných finančních prostředků. Na stipendijní podporu nemá student nárok a přiznána může být i částka nižší, než o kterou bylo žádáno. Stipendijní podpora představuje pouze příspěvek na úhradu nákladů pobytu v zahraničí a je třeba počítat s tím, že nemusí pokrýt veškeré náklady spojené se zahraničním pobytem.
Zahraniční mobilita může být ze stipendijního fondu PF UK takto podpořena maximálně v následující výši:
-
Příspěvek na stravu a bydlení:
- 1 - 14 dní: max. 1.650,- Kč/den
- 15 - 30 dní: max. 1.200,- Kč/den
- 31 - 61 dní: max. 3.600,- Kč za každý další započatý týden
-
Příspěvek na cestovné (dle kalkulátoru vzdálenosti):
- 0 - 500 km: max. 4.500,- Kč
- 500 - 2 000 km: max. 6.600,- Kč
- nad 2 000 km: dle předložené kalkulace ceny letenky (economy class)
-
Poplatek za účast na mezinárodní konferenci: v plné výši***
Jsou-li předpokládané náklady nižší než výše uvedené limity, bude žádost posuzována na základě předpokládaných nákladů. V případech zvláštního zřetele hodných se vyhrazuje právo posoudit náklady individuálně i nad rámec uvedených limitů.
V případě, že student neuskuteční zahraniční mobilitu, která byla podpořena na základě této výzvy, je povinen stipendijní prostředky v plné výši bezodkladně vrátit PF UK. V případě, že student uskutečnil zahraniční mobilitu v jiném než v žádosti uváděném rozsahu, je povinen o této skutečnosti bezodkladně informovat zahraniční oddělení PF UK a vrátit PF UK alikvotní část přiznaného stipendia u mobilit, které byly realizovány ve zmenšeném rozsahu. Tato výzva se netýká stipendijní podpory studentů, kteří se účastní zahraničních moot courtových soutěží jakožto členové nebo kouči fakultních týmů, jejichž zapojení do dané soutěže bylo fakultou předem schváleno na základě výzvy v rámci tvorby rozpočtu. Dále se tato výzva netýká studentů žádajících o stipendium v souvislosti se zahraničním výjezdem v rámci mezifakultní či meziuniverzitní spolupráce a studentů, kteří se účastní jiných akcí, které PF UK zcela či částečně v zahraničí organizuje nebo se na nich jinak přímo institucionálně participuje. Stipendijní podpora se v takovém případě řeší individuálně mimo tuto výzvu.
________
* Dle druhu zahraniční mobility je možné podávat v této výzvě žádosti o stipendijní podporu pouze podle relevantních ustanovení čl. 8, čl. 13 a čl. 16 odst. 1 písm. c) Pravidel pro přiznávání stipendií na PF UK.
** Zcela výjimečně ve zvlášť odůvodněných případech je možno žádat o podporu i po termínu stanoveném v tomto harmonogramu, avšak výhradně pouze za účelem podpory aktivní účasti na zahraniční konferenci a za předpokladu zbývajících volných prostředků.
*** Online akce bez fyzického výjezdu do zahraničí nejsou podporovány, výjimkou může být pouze aktivní účast na online konferenci, avšak pouze tehdy, pokud v daném kole této výzvy budou po přiznání stipendií na ostatní relevantní žádosti k dispozici volné finanční prostředky.