Máme co slavit aneb znovuzrození posluchárny č. 120

foto

Máme co slavit aneb znovuzrození posluchárny č. 120

Začátek nového akademického roku vítáme v nově zrekonstruované posluchárně č. 120. Během prázdnin, a tedy bez narušení výuky, se podařilo odstranit vše, co bránilo plnohodnotnému užívání místnosti. Šlo zejména o odstranění problému s nedostatečnou prostorovou akustikou, na niž měly neblahý vliv staré a nefunkční akustické panely. Byly instalovány nové akustické prvky, takže krom toho, že během přednášek už nebude potřeba tolik napínat uši, se vejdeme i do limitů stanovených aktuálně platnými normami ČSN. První důkaz toho, že slyšíme na vaše potřeby!

Totéž platí pro osvětlení. Životnost dosavadních zářivek byla dávno za horizontem, a zářivky jako takové se navíc už úplně přestaly vyrábět. Nově instalovaná svítidla představují skutečně sofistikované řešení: světlo, které poskytují, má vlastnosti blízké přirozenému slunečnímu svitu. Mají vyrovnané spektrální složení, čímž pozitivně ovlivňují cirkadiánní rytmy a nové osvětlení tak podporuje celkové zdraví, fyzickou i psychickou vitalitu a kognitivní funkce (koncentraci, pozornost, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací, zapamatování i vybavení z paměti). Celkově jde o benefity, které oceníte nejen v průběhu výuky, ale i ve zkouškovém.

V rámci rekonstrukčních prací bylo také důležité odstranit viditelná poškození některých prvků (např. podlahových krytin) a jiné historicky cenné prvky zachránit, a přitom podpořit jejich funkčnost. Tam, kde to bylo možné, byly odborně repasovány parkety, repasovány byly také lavice a dobrou zprávou – zejména pro všechny studující – je, že do lavic byly instalovány dosud velmi postrádané zásuvky. Ano, slyšíte správně, máme zásuvky!

Zásadním kritériem, které bylo nutno při všech shora uvedených zásazích mít na zřeteli, bylo hledisko památkové ochrany. Návrh interiéru v historickém objektu, který je navíc zapsanou kulturní památkou, kladl vysoké nároky na volbu prvků mobiliáře včetně výběru vhodných materiálů. Bylo tak nutné brát v úvahu nejen technické, ale zejména užitné i estetické vlastnosti. Navzdory velmi přísným limitům, které bylo třeba respektovat, je výsledkem rekonstrukce posluchárna, která:

  • je modernizovaná a splňuje normy ČSN;
  • je funkční;
  • svou podobou ctí celkový charakter budovy;
  • zajišťuje větší komfort jak studujícím, tak přednášejícím.

V neposlední řadě je potěšující, že rekonstrukce posluchárny č. 120 ve výsledku souzní s hodnotami koncepce rekonstrukce budovy právnické fakulty – fakulta 2.0, navíc se podařilo naplnit přání a potřeby vyučujících a studujících, kteří dlouhodobě volali po lepším a zdravějším osvětlení, vyhovující akustice a možnosti nabít si v průběhu výuky svá elektronická zařízení.

Rekonstrukce mohla být uskutečněna díky evropským fondům, konkrétně v rámci projektu č. CZ.02.01.01/00/22_012/0005514 s názvem Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů, realizovaném v Operačním programu Jan Amos Komenský. Neproběhla by ovšem bez podpory děkana fakulty prof. JUDr. Radima Boháče, Ph.D. a intenzivního úsilí a souhry v tomto směru klíčových osob a oddělení na fakultě, konkrétně proděkanky pro rozvoj fakulty JUDr. Věry Honuskové, Ph.D., tajemníka fakulty Bc. Aleše Hájka, oddělení strategického rozvoje, oddělení výstavby a investic a provozního oddělení.