Dr. Jan Exner přednášel na Noci vědců 2023

FOTO

Dr. Jan Exner přednášel na Noci vědců 2023

Dr. Jan Exner z katedry evropského práva přednášel na Noci vědců 2023.

V zaplněné mineralogické posluchárně Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy návštěvníky seznámil s tajemstvím trestů za doping. 

Dr. Exner je nominován jako Český VŠEVĚD 2023 za Univerzita Karlova. Svým hlasem jej do 15. října můžete podpořit ZDE.

Anotace přednášky z webových stránek Noci vědců:

„Doping není fér. Vytváří nespravedlivou výhodu pro sportovce, ohrožuje jejich zdraví a porušuje fair play. Kdo podvádí, nemá ve sportu místo. Jaký trest za doping je ale adekvátní?

Honza Exner z Právnické fakulty Univerzity Karlovy zkoumá spojení práva a sportu, který je také jeho velkým koníčkem. Dříve se na výkonnostní úrovni věnoval orientačnímu běhu, dnes pro radost plave, chodí po horách a cvičí jógu. Sport ho provází i na jeho profesní cestě. Než zamířil na akademickou půdu, pracoval pro Český olympijský výbor. Dnes zkoumá a učí právo, sport a boj proti dopingu na Právnické fakultě i Fakultě tělesné výchovy a sportu UK. 

Jako lektor Antidopingového výboru se Honza snaží o to, aby si sportovci osvojili hodnoty boje proti dopingu, respektovaly je a ideálně žádné tresty nedostávali. V rámci výzkumu se zaměřuje na to, zda je zákaz sportovní činnosti na čtyři roky přiměřeným trestem za první úmyslný doping. I boj za čistý sport by měl být fér, neměl by se z něho stát hon na čarodějnice a první trest by neměl být likvidační. Jeho cílem je také vychovat sportovce k tomu, aby sportovali bez dopingu a šli dobrým příkladem celé společnosti.”