Problémy využívání menšinových památek pro turismus

kolin

Problémy využívání menšinových památek pro turismus

Právnická fakulta Univerzity Karlovy a to Ústav právních dějin, ve spolupráci s Regionálním muzeem Kolín zorganizovaly 21. května 2019 malou konferenci – workshop nazvaný Menšiny, turismus a právo.

Jednání probíhala ve Veigertovském domě na náměstí Kolína, tedy v nově zrekonstruované budově Regionálního muzea Kolín, pak následovala odborná prohlídka židovských památek Kolína, který je oprávněně označován jako „Jeruzalém na Labi“. Workshop sice sledoval obecně otázky menšin a turismu zejména z hlediska práva, ale dominoval problém využívání menšinových (především židovských) památek pro turismus.

Na úvod po pozdravu ředitele muzea Mgr. Vladimíra Rišlinka hovořil dr. René Petráš (PFUK) o cílech workshopu, tedy hlavně o problémech menšinových památek a jejich využití pro turismus. Doc. Jiří Vaníček z Vysoké školy ekonomické se věnoval kulturnímu – a to hlavně náboženskému - cestovnímu ruchu v ČR. Doc. Vaníček patří spolu s dr. Šárkou Tittelbachovou, která vystoupila jen v rámci diskuse, k hlavním českým odborníkům na cestovní ruch. Dodatečně pozdravil účastníky také starosta Kolína Mgr. Vít Rakušan (rovněž nový předseda strany STAN), který hovořil i o praktických problémech využívání památek. Doc. Blanka Soukupová z Fakulty humanitních studií UK se věnovala vztahu státu a židovské reprezentace po druhé světové válce k židovským památkám a jejich turistickému využití. Plánován byl i referát děkana PFUK prof. Jana Kuklíka k problémům restitucí menšinového – zejména židovského majetku a jeho využití pro turismus, který sice odpadl, ale v připravované publikaci se s ním samozřejmě počítá. Prof. Kuklík a dr. Petráš (organizátor akce) jsou ostatně hlavní autoři jedné z nejrozsáhlejších publikací věnovaných postavení Židů nazvané „Jak odškodnit holocaust?“ z roku 2015.

Po přestávce doc. Jan Štemberk z Vysoké školy obchodní v rozsáhlém referátu nastínil mnohé otázky menšin a turismu v české historii. Další příspěvek reagoval na aktuální problém řešený Radou vlády pro národnostní menšiny, kde v praxi stojí nejvíce času, což je situace hrobů a pomníků německé menšiny. K otázce, která má význam i pro další menšiny, jejichž počet příslušníků razantně klesl, přednášel dr. Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea. S posledním referátem vystoupil prof. Wolfgang Wieshaider (Universität Wien, Juridikum), odborník na náboženské právo. Jeho příspěvek o problémech památkové ochrany synagog v Rakousku a ČR navázal na jeho pozoruhodnou a v ČR bohužel poněkud přehlíženou knihu z prosince 2016 „Stumm vibrierender Mitlaut - Denkmal und öffentliches Interesse: Allgemein und im Umgang mit Synagogen beidseits der Thaya“. Ta se věnuje otázkám veřejného zájmu při památkové ochraně synagog v Rakousku a ČR.

Po workshopu následovala prohlídka židovské čtvrti Kolína včetně odborné diskuse, kdy hlavní byla exkurze v synagoze. Akce končila na proslulém Starém židovském hřbitově. Přednášeli zde dr. Miroslava Jouzová z Knihovny Kolín a dr. Ladislav Jouza z Regionálního muzea Kolín, vystoupil krátce také dr. Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí v ČR. Manželé Jouzovi jsou autory nebo editory mnoha publikací k židovské historii jako např. „Děti hledaly děti – Osudy židovských dětí na Kolínsku za holocaustu“ (2017, také v anglické verzi), „Stolpersteiny města Kolína“ (2017).

Příspěvky z workshopu budou základem publikace Petráš a kol.: Menšiny, turismus a právo, kterou vydá nakladatelství Auditorium v rámci řady, kde již vyšla Halász – Petráš a kol.: Menšiny, vysoké školy a právo a dokončuje se Kuklík – Petráš a kol.: Menšiny, sport a právo. Tato kniha je ostatně věnovaná památce slavného fotbalového trenéra a funkcionáře židovského původu Hugo Meisla, který pocházel z Malešova – jen deset kilometrů jižně od Kolína.