Cena Josefa Vavrouška za rok 2019 a úspěch studentů Katedry práva životního prostředí PF UK
Cena Josefa Vavrouška za rok 2019 a úspěch studentů Katedry práva životního prostředí PF UK
Začátkem listopadu letošního roku byla již po čtyřiadvacáté udělována Cena Josefa Vavrouška za vynikající kvalifikační práce studentů veřejných vysokých škol z oblasti ochrany životního prostředí, udržitelného rozvoje, ekologie člověka, ale třeba i za práce, které přesahují obecné parametry klasických vědních oborů, nicméně zasahují do oblastí, které řeší vztah přírody, společnosti či člověka.
Slavnostní předávání oceněným proběhlo 13. listopadu u příležitosti zasedání Vědecké rady Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v slavnostním prostředí Goethe-Institut. Slavnostního předávání oceněným se účastnila děkanka Fakulty sociálních věd PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D. spolu s Ing. Evou Vavrouškovou, vdovou po zesnulém Josefu Vavrouškovi.
Čtyřiadvacátého ročníku se zúčastnilo dohromady osmnáct prací, přičemž v kategoriích diplomových a dizertačních prací již tradičně dominovali studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
V kategorii magisterských prací uspěli v silné konkurenci na sdíleném třetím místě Mgr. et. Mgr. Martin Altmann se svou diplomovou prací Právní úprava ochrany vodních toků. Vedoucím a konzultantem byl JUDr. Michal SOBOTKA, Ph.D.
Druhým třetím místem byl oceněn Mgr. Jan Jelínek se svou diplomovou prací Právní úprava ochrany kvality ovzduší. Vedoucím a konzultantem byl JUDr. Stanislav DERLICH, Ph.D.
V kategorii dizertačních prací se Výbor pro udělování cen Josefa Vavrouška rozhodl udělit jedno první místo a dále pak jedno Čestné uznání.
První místo získal Mgr. Bc. Jan Vévoda se svou dizertační prací na téma Soukromoprávní nástroje ochrany životního prostředí. Vedoucím a konzultantem byl prof. JUDr. Milan DAMOHORSKÝ, DrSc.
Čestné uznání získal JUDr. Bc. Eduard Klobouček za práci na téma Evropské a české atomové právo v kontextu práva energetického a práva životního prostředí (renesance nebo úpadek). Vedoucím a konzultantem byl prof. JUDr. Milan DAMOHORSKÝ, DrSc.
Všechny zúčastněné práce studentů byly úspěšně obhájeny na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.
Výbor pro udílení cen Josefa Vavrouška dále ocenil stoupající profesní kvalitu odevzdaných prací a připomenul skutečnost, že se mohou soutěže účastnit práce nejen z České republiky ale i práce ze Slovenska. Letošní ročník byl mimořádný nejen svou multidisciplinaritou (vítězná práce v kategorii magisterských se zaobírala propojením Islámu a životního prostředí očima islámských právníků a filosofů), ale i slavnostním rázem celého předávacího aktu, který podtrhl důležitost a smysl této mimořádné ceny. Nezbývá než věřit, že nastavený trend bude nadále pokračovat a v budoucnu bude přibývat kvalitních prací nejen z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
Medailonek Josefa Vavrouška
Doc. Ing. Josef Vavroušek (1944-1995) byl významnou osobností na poli české ochrany životního prostředí v druhé polovině 20. století. V roce 1989 se podílel na vzniku Občanského fóra a v červnu 1990 se stal ministrem vlády Československa a předsedou Federálního výboru pro životní prostředí. V roce 1991 byl spolu s prezidentem Václavem Havlem spoluorganizátorem historicky první konference o životním prostředí v Evropě, která se konala v Dobříši. V roce 1992 pomáhal založit neziskovou Společnost pro trvale udržitelný život. Až do svého předčasného skonu působil jako docent na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Na jeho památku se každoročně uděluje výše zmiňované ocenění za vynikající bakalářské, diplomové a dizertační práce studentů z českých a slovenských vysokých škol z oblasti životního prostředí.
Piero Orlandin